Pylochyt - mřížka pro odběr pylu tloušťky 1 mm – 397 x 30. Polycholyt je pomůcky určená k odběru rouskového pylu. Pylochyt se umisťuje do česna anebo může být z několika pylochytů vyroben pylochyt do dna úlu. Jeho montáž je jednoduchá a zvládne ji každý.
Pylová zrnka jsou samčí pohlavní buňky rostlin. Aby se však rostlina mohla rozmnožovat, je nezbytné pyl dostat na pestíky v květech. Hmyzosnubné rostliny však k přenosu využívají hmyz. Včely sbírají pyl z květů, který se nachytá na jejich tělo, a za letu se pak formuje do rousek na zadním páru nohou. Aby byl vytvořen jeden pár rousků, musí včela navštívit 80 květů. Dle barvy rousků můžete určit rostlinu, kterou navštěvovala, protože vždy navštěvuje jen jeden druh rostlin.
Přibližné složení pylu: bílkoviny 22%, voda 16%, sporopolenin2 15%, sacharóza , 11%, tuky 7%, popeloviny 6%, fruktóza 5%, celulóza 5%, glukóza 4%, škrob 2%, ostatní 3 %. Včelstvo spotřebuje za rok asi 30 kg pylu. Jedná se o nezbytnou část bílkovin. V úlu se pyl ukládá do buňky. Pro včely je rouskovaný i plástový pyl stravitelný. Pyl je důležitý při krmení starších larev, ale i pro výživu dospělých včel. Je bohatý na vitamíny, minerály a stopové prvky.
Odběr rouskového pylu probíhá snadno. Do česna je umístěn pylochyt, což je destička s otvory o průměru 4,8 mm. Včely jimi musí prolézt, aniž by ztratily pylové rousky. Včelař je pak jednou za den odebírá z nádoby pod pylochytem. Pylochyt je do úlu umísťován nejdéle na dva až tři dny, protože by mohlo být včelstvo ohroženo nedostatkem bílkovin.